Przyłącze wody i kanalizacji do działki / budynku to oczywista inwestycja na etapie budowy domu czy już podczas jego eksploatacji. Naturalnie, żeby wykonać przyłącza, potrzebujemy dostępu do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Artykuł powstał dla każdego, kto potrzebuje wykonać przyłącza wod-kan i w pierwszym etapie myśli o projekcie. Wbrew powszechnym opiniom, wykonanie projektu nie jest tak proste i błahe, a do sprawnego przeprowadzenia procedury uzgodnienia projektu wymagany jest czynny udział inwestora. Dlaczego? Wszystko wyjaśniamy właśnie w tym artykule.

W trakcie aktywności naszego biura projektowego, mieliśmy okazję wykonać naprawdę mnóstwo dokumentacji projektowych przyłączy. Mieliśmy styczność m.in z Biurem Geodezji i Katastru w Warszawie przy uzgodnieniach ZUDP, z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie oraz wieloma innymi jednostkami poza Warszawą (projekty realizujemy na obszarze ok. 50 km od Warszawy). Nie ma jednej, gotowej recepty na projekt przyłączy wod-kan. Każdy projekt jaki realizowaliśmy był inny i wymagał od nas pewnej inicjatywy, kreatywności oraz niestety cierpliwości. Nauczeni doświadczeniem, postanowiliśmy napisać artykuł dla wszystkich inwestorów, którzy planują zlecić wykonanie projektu przyłączy wod-kan (bez względu na to czy będzie to nasza firma czy inne biuro).

projekt przyłączy wod-kan

Zlecenie projektu przyłączy – czego będziesz potrzebować?

Jeśli podjąłeś decyzję o wykonaniu przyłączy, to pierwszym etapem powinno być zlecenie wykonania projektu. Projekt może wykonać wyłącznie projektant z odpowiednimi uprawnieniami do projektowania (zgodnie z obowiązującymi przepisami). Jednak zanim znajdziesz odpowiednie biuro projektowe i nawiążesz początkową współpracę, musisz wiedzieć jakich dokumentów będziesz potrzebować do projektu i o czym musisz poinformować swojego projektanta . Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku jak wygląda proces projektowy i jaki Ty bierzesz w nim udział.

Projekt przyłączy wod-kan – w 6 krokach

Krok 1. Mapa zasadnicza w skali 1:500.

Zanim wystąpisz o warunki techniczne ( co opiszę w następnym kroku), w pierwszej kolejności musisz zaopatrzyć się w mapę zasadniczą. Będzie Ci ona niezbędna do uzyskania warunków technicznych na przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.

Krok 2. Warunki techniczne przyłączenia do sieci

Aby mieć możliwość podłączenia budynku do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, najpierw musisz uzyskać zgodę przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego oraz warunki techniczne. W tym celu musisz udać się do odpowiedniego zakładu wod-kan, złożyć wniosek o wydanie warunków i dołączyć do niego mapę zasadniczą w skali 1:500. Czas oczekiwanie na wydanie warunków to zwykle ok. 30 dni.

Krok 3. Mapa do celów projektowych od geodety

Jeśli wykonałeś już poprzednie kroki i oczekujesz właśnie na wydanie warunków technicznych to jest to idealny czas na zlecenie wykonania mapy do celów projektowych! Jest ona niezębna do wykonania i uzgodnienia projektu. Uwaga! Sama mapa zasadnicza nie wystarczy! Mapę do celów projektowych należy zamówić u uprawnionego geodety – koszt wykonania takiej mapy waha się w zależności od lokalizacji i może wynosić od 600 – 1200 zł.

Krok 4. Zlecenie projektu przyłączy wod-kan

Gdy wykonałeś już wszystkie poprzednie kroki, to pozostało Ci znaleźć odpowiednie biuro projektowe i zlecić projekt. Do projektanta musisz dostarczyć m.in : warunki techniczne, mapę do celów projektowych, rzuty i przekroje budynku, numer księgi wieczystej oraz informację:

  • O innej projektowanej infrastrukturze,
  • O stanie prawnym działki/gruntu (własność/służebność itp.),
  • O istniejącym uzbrojeniu podziemnym,
  • O preferencjach związanych z projektowanymi przyłączami.

Koszt wykonania przyłączy wody i kanalizacji waha się od 1600-2000 zł. Jeśli chcesz poznać naszą ofertę, zapraszamy do kontaktu!

Krok 5. Koordynacja projektowanych przyłączy

Ten etap w dużym stopniu zależy od działalności biura projektowego/projektanta. Jako doświadczone biuro projektowe mieliśmy do czynienia z różnymi sytuacjami, dlatego zanim wydrukujemy i uzgodnimy projekt – najpierw wysyłamy koncepcję tras i lokalizacji wodomierza do klienta. W ten sposób unikamy nieporozumień a klient jest na bieżąco informowany o postępach prac. Jeśli mamy akceptację inwestora, wtedy możemy uzgadniać trasę przyłączy w ZUDP oraz w następnym etapie gotowy projekt w odpowiednim przedsiębiorstwie.

Krok 6. Odebranie projektu – czas na wykonawcę!

Ostatnim krokiem w etapie projektowania przyłączy jest odebranie gotowej i uzgodnionej dokumentacji oraz przekazanie jej wybranemu wykonawcy. Wykonawca w dalszych etapach będzie kierował pracami i wykonywał przyłącza. <- O etapach wykonania przyłączy napiszemy oddzielny artykuł.

Jeśli chciałbyś uzyskać naszą ofertę na projekt przyłączy to zapraszamy do bezpłatnej wyceny i konsultacji tutaj. Może masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości? Napisz do nas!