Wiele inwestorów już na etapie projektowania budynku staje przed dużym dylematem związanym z wyborem źródła ciepła dla budynku. Ta ważna decyzja, którą każdy inwestor musi podjąć, decyduje m.in o kosztach inwestycyjnych oraz kosztach późniejszego ogrzewania. Jaki system wybrać? Pompa ciepła czy kocioł gazowy? Z naszych doświadczeń wynika, że to pytanie zadaje sobie ok. 60% naszych klientów. Dlatego właśnie publikujemy ten artykuł. Mamy nadzieję, że ułatwi on podjęcie decyzji i pokaże różne aspekty obu rozwiązań, o których na co dzień głośno się nie mówi.

W okresie, gdy epidemia koronawirusa coraz szybciej rozprzestrzenia się po całej Polsce, możemy stanąć na chwilę i zastanowić się nad rzeczami, o których na co dzień nie mamy czasu myśleć. Zostajemy w domu, z rodziną, z mężem czy dziećmi i w wolnej chwili zaczynamy interesować się sprawami, na które wiecznie brakowało czasu. Może to właśnie czas na podjęcie właściwej decyzji związanej z twoim przyszłym ogrzewaniem? Mamy nadzieję, że wieczorem, przy herbacie, znajdziesz czas na przeczytanie tego artykułu i przeanalizowanie Twojej sytuacji. No ale dobrze, zaczynajmy!

pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Podstawowe założenia do analizy

Aby wykonana przez nas analiza była przejrzysta, w pierwszym kroku musimy ustalić kilka podstawowych założeń, na których opierały się będą nasze kalkulacje:

 1. Analizujemy budynek jednorodzinny o powierzchni 200 m2
 2. Zapotrzebowanie na energię końcową budynku 45 kWh/m2rok
 3. Analizujemy kocioł gazowy kondensacyjny o mocy 24 kW
 4. Analizujemy pompę ciepła powietrze/woda o mocy grzewczej 8 kW
 5. Zakładamy, że budynek jest nowobudowany
 6. Zakładamy możliwość przyłączenia do sieci gazowej

Porównanie kosztów inwestycyjnych zostanie oszacowane na podstawie średnich cen rynkowych oraz cen urządzeń jednego producenta (nie opublikujemy jakiego).

Porównanie kosztów inwestycyjnych dla pompy ciepła i kotła gazowego

Zacznijmy od kosztów związanych z instalacją kondensacyjnego kotła gazowego o mocy 24 kW. Do analizy zakładamy, że odległość kotłowni gazowej od skrzynki w linii ogrodzenia wynosi 15 m. Poniżej prezentujemy zestawienie kosztów inwestycyjnych dla tego wariantu:

 1. Wykonanie projektu instalacji gazowej – 700 zł brutto
 2. Wykonanie przyłącza gazowego do skrzynki – 2500 zł brutto
 3. Instalacja gazowa od skrzynki do kotła – ok. 2800 zł brutto
 4. Wykonanie kominów w kotłowni (wentylacja+spaliny) – ok. 5000 zł brutto
 5. Kocioł gazowy o mocy 24 kW+zasobnik c.w.u 200 l – 9500 zł brutto
 6. Montaż kotła gazowego – 1300 zł brutto

Łączny koszt wykonania instalacji z kotłem gazowym wynosi dla naszego przypadku 21 800 zł brutto. Tak, właśnie tyle będzie Cię kosztowało zastosowanie kotła gazowego jako źródła ciepła. W przypadku takiego rozwiązania, bardzo często inwestorzy pomijają ważne części inwestycji takie jak np. projekt gazu, wykonanie instalacji gazowej i inne wyżej wymienione.

montaż kotła gazowego

Przejdziemy teraz do zagadnień związanych z pompą ciepła. Tutaj sprawa jest o wiele prostsza w stosunku do kotła gazowego. Nie mamy bowiem obowiązku wykonywania projektu, przyłącza gazu czy kominów. W zamian za te ułatwienia, musimy jednak więcej zapłacić dużo więcej za samo urządzenie i nie tylko! Poniżej zestawienie kosztów:

 1. Pompa ciepła powietrze/woda o mocy 8 kW, zestaw monoenergetyczny (monoblok), dobrej klasy – 31 000 zł brutto
 2. Zbiornik buforowy – 2300 zł brutto
 3. Podgrzewacz c.w.u poj. 200 l – 3000 zł brutto
 4. Montaż + materiał + zawory + osprzęt pompy – 4000 zł brutto

Łączny koszt instalacji pompy ciepła powietrznej w analizowanym domu jednorodzinnym wynosi 40 300 zł brutto. Jest to prawie dwukrotnie większa kwota w porównaniu z instalacją kotła gazowego. W przypadku pompy ciepła mamy mniej elementów do wykonania ale jak wiadomo, za wygodę trzeba płacić.

pompa ciepła koszt

Jak wynika z powyższej analizy, ewidentnie wyższe koszty inwestycyjne pojawiają się w przypadku wyboru pompy ciepła. Nie mniej jednak, jest to urządzenie, dzięki któremu nasze rachunki za ogrzewanie będą odpowiednio niższe. O opłacalności inwestycji powinien decydować przede wszystkim okres zwrotu inwestycji, żywotność urządzenia oraz konkretne korzyści wynikające z instalacji wybranego źródła ciepła. W takim przypadku, przydatna wydaje się być analiza opłacalności inwestycji. Określa ona nie tylko jakie będą koszty inwestycyjne ale także jakie będą prognozowane koszty ogrzewania i czas zwrotu inwestycji.

Jeśli jesteś zainteresowany taką analizą to zapraszamy do kontaktu! Pomogliśmy już wielu naszym klientom w podjęciu słusznej decyzji, może pomożemy też Tobie?