Coraz częściej trafiają do nas zapytania odnoszące się do wyboru optymalnego systemu ogrzewania. Wielu inwestorów zastanawia się jakie rozwiązanie wybrać oraz jakie są wady i zalety obu instalacji. W tym artykule przedstawimy porównanie ogrzewania grzejnikowego oraz podłogowego pod względem korzyści i problemów wynikających z ich zastosowania.

Komfort cieplny w pomieszczeniach jest pojęciem względnym i każdy z nas odczuwa go w odmienny sposób. Bez względu na to czy wolimy wyższe temperatury w pomieszczeniach czy raczej mamy potrzebę „rześkiego powietrza”, instalacja centralnego ogrzewania powinna zapewniać możliwość dostosowania temperatury do naszych potrzeb, nawet w najmroźniejsze dni. Na prawidłowo działający i wydajny system ogrzewania nie wpływa tylko efektywne źródło ciepła czy dobrze wykonana instalacja. Bardzo ważnym elementem są odbiorniki ciepła, których moc powinna zostać odpowiednio dobrana na podstawie obliczeń cieplnych budynku. Takimi odbiornikami są tradycyjne grzejniki lub pętle ogrzewania podłogowego. To one mają za zadanie efektywnie dostarczać ciepło do pomieszczeń i utrzymywać w nich zadaną temperaturę.

Grzejniki konwekcyjne – podstawowe informacje

Obecnie w budownictwie wykorzystuje się cztery podstawowe rodzaje grzejników:

 • płytowe,
 • konwektorowe
 • aluminiowe
 • członowe

Najczęściej jednak spotykanym typem grzejników w nowoczesnym budownictwie są grzejniki płytowe stalowe. O mocy grzejnika płytowego decyduje jego wielkość ale także ilość płyt, np. 2 (oznaczenie np. C21, C22) czy 3 (oznaczenie np. C33). Występują dwa główne typy grzejników płytowych z podziałem na rodzaj ich podłączenia – typ C podłączenie boczne, typ CV podłączenie dolne. Bez względu jednak na rodzaj grzejnika, przeważnie jest on umieszczany na ścianie zewnętrznej budynku (możliwie najzimniejszej), pod oknami. Zasada takiego montażu wynika z jednej prostej zależności – chcemy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu poprzez zjawisko konwekcji termicznej.

Ogrzewanie grzejnikowe – wady i zalety systemu

Świadomy wybór systemu ogrzewania do domu powinien być uzasadniony wiedzą na temat zalet i korzyści płynących z zastosowania danego rozwiązania. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych aspektów, które każdy powinien mieć na uwadze przy wyborze rodzaju instalacji.

Zalety ogrzewania grzejnikowego:

 1. Krótszy czas nagrzewania pomieszczeń za sprawą wyższych temperatur czynnika grzewczego i charakterystyki instalacji (mała pojemność wodna, mniejsza bezwładność cieplna). Pomieszczenie w którym umieszczony jest grzejnik staje się cieplejsze już po kilku minutach.
 2. Łatwa regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu. Redukcja temperatury odbywa się poprzez przykręcenie głowicy termostatycznej przy grzejniku.
 3. Tak jak w przypadku nagrzewania pomieszczeń, zmniejszenie temperatury otoczenia odbywa się równie szybko poprzez m.in małą pojemność wodną instalacji.
 4. Zastosowanie ogrzewania grzejnikowego to rozwiązanie tańsze oraz szybsze w montażu w stosunku do ogrzewania podłogowego.
 5. Brak ograniczeń związanych z wykończeniem podłogi.

Wady ogrzewania grzejnikowego:

 1. Względy estetyczne – grzejniki są widoczne w każdym pomieszczeniu.
 2. Konieczność zastosowania wyższej temperatury czynnika grzewczego, co wpływa na koszty ogrzewania.
 3. Grzejniki stalowe płytowe charakteryzują się krótkim czasem przechowywania ciepła.
 4. Grzejniki stalowe nie są w 100% odporne na korozję.
 5. Rozprzestrzenianie się kurzu w pomieszczeniach i wokół grzejników. Drobinki kurzu są unoszone przez ruch ciepłego powietrza z grzejników.

Ogrzewanie podłogowe – podstawowe informacje

Wodne ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie płaszczyzny, która oddaje ciepło do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Cała konstrukcja ogrzewania podłogowego opiera się na zalanych w betonie rurach wodnych, ułożonych najczęściej w tzw. „ślimak”, przez które przepływa czynnik grzewczy o odpowiednich parametrach temperaturowych. Ze względu na duże płaszczyzny rozprowadzonych pętli ogrzewania, temperatura wody, która przepływa przez rurki jest stosunkowo niska ok. 40/30 st. C. Poprzez taki system, w pomieszczeniach tworzymy duże podłogowe grzejniki, które zapewniają optymalny komfort cieplny użytkownikom. W całym obiekcie ogrzewanym za pomocą systemu płaszczyznowego, projektant/wykonawca wyznacza pętle ogrzewania podłogowego, które swój początek mają w rozdzielaczu sterującym przepływem wody. Ogrzewanie podłogowe jest uznawane za jeden z bardziej powszechnych systemów, który coraz częściej znajduje swoje miejsce w Polskich domach.

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety „podłogówki”

System ogrzewania podłogowego jest nowoczesnym rozwiązaniem, które posiada swoje liczne zalety ale także wady Poniżej znajduje się zestawienie niektórych z nich.

Zalety ogrzewania podłogowego:

 1. Bardzo dobry rozkład temperatur w pomieszczeniach. Cieplejszy obszar znajduje się przy dolnych częściach ciała, przez co istnieje możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniu nawet o 2,3 st. C bez odczuwania dyskomfortu.
 2. Niższe temperatury w pomieszczeniach wpływające na obniżenie kosztów ogrzewania.
 3. Brak efektu konwekcji co chroni użytkownika przed efektem unoszących się roztoczy.
 4. Mniejsze zużycie czynnika grzewczego – niższe parametry czynnika niż w przypadku grzejników.
 5. „Niewidzialne ogrzewanie” – brak widocznych pętli ogrzewania, możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. (Uwaga, przy planowaniu zagospodarowania pomieszczeń, warto mieć na uwadze zaburzenie równowagi rozkładu temperatur podłogówki przez montaż większej ilości mebli).

Wady ogrzewania podłogowego:

 1. Ograniczenie związane z wykończeniem podłogi. Nie każdy rodzaj posadzki jest odpowiedni do ogrzewania podłogowego. Podstawowym parametrem w doborze rodzaju podłogi powinna być wartość oporności przewodzenia ciepła.
 2. Ograniczenia związane z układem mebli w pomieszczeniach.
 3. Duża bezwładność cieplna systemu – brak możliwości szybkiej regulacji i zmiany temperatury w pomieszczeniach tak jak w przypadku grzejników.
 4. Wyższe koszty inwestycyjne o ok. 25% w stosunku do ogrzewania grzejnikowego.
 5. Bardziej skomplikowany system regulacji i sterowania. W przypadku grzejników mamy dostępne głowice termostatyczne, za pomocą których jesteśmy w stanie regulować temperaturę w pomieszczeniach. Gdy stosujemy podłogówkę, instalator musi poradzić sobie z instalacją odpowiedniej automatyki, dzięki której użytkownik będzie miał możliwość sterowania poszczególnymi strefami w domu. Bez zastosowania takiego rozwiązania, nie ma możliwości sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Oba systemy mają swoje widoczne wady i zalety, które staraliśmy się przedstawić w tym artykule. Każdy przyszły użytkownik instalacji musi sam odpowiedzieć na pytanie jakie ma wymagania i potrzeby względem systemu centralnego ogrzewania.

Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem projektu centralnego ogrzewania, zapraszamy do wypełnienia formularza lub kontaktu telefonicznego.