Wiele osób, które decydują się na montaż rekuperacji w swoim domu, zastanawia się czy potrzebuje do tego projektu. Bo przecież wykonawca ma doświadczenie, odpowiednią wiedzę, więc na pewno sobie poradzi. Otóż nie, jest to najczęściej popełniany błąd dlatego zdecydowaliśmy się napisać właśnie ten artykuł. Zapraszamy!

Mieliśmy już okazję wspominać w tym artykule, o tym czym dokładnie jest rekuperacja i po co się ją stosuje, tak teraz chcielibyśmy wyjaśnić dlaczego ważny jest projekt rekuperacji, aby instalacja działała poprawnie.

Często klienci, którzy do nas trafiają, pytają czy na pewno potrzebują projektu. Zawsze odpowiedź jest jednoznaczna: TAK projekt jest niezbędny do prawidłowego montażu i późniejszego funkcjonowania instalacji. Ale dlaczego? Co takiego może przewidzieć projektant, czego inwestor czy wykonawca nie jest w stanie określić na etapie wykonawstwa? Odpowiedź na to pytanie przedstawię poniżej ale zacznę od krótkiej historii, która przydarzyła się jednemu z naszych klientów (oczywiście klientem został dopiero po tym, jak na etapie wykonawczym pojawiły się problemy).

Pewnego dnia, odebraliśmy telefon od klienta, który wyjaśnił, że jest w trakcie budowy domu i ma już zamontowany system rekuperacji – wszystko wydaje się okej do momentu aż nie przedstawił sytuacji. Otóż wykonawca zamontował wentylację bez projektu (nawet nie poinformował inwestora, że będzie go potrzebował), która jak się okazało, była źle zainstalowana.

Nie było wykonanego bilansu powietrza, anemostaty były umieszczone w złych miejscach oraz zostały pomylone anemostaty nawiewne z wyciągowymi w stosunku do pomieszczeń w jakich powinny się znajdować. To jeszcze nic, największym zdziwieniem była lokalizacja czerpni i wyrzutni. Odległość pomiędzy nimi w linii poziomej wynosiła zaledwie 1,8m a odległość od komina spalinowego z kotła gazowego tylko 4m!

Żeby tego było mało, został dobrany zły rekuperator – nie było bilansu powietrza więc i wydajność rekuperatora została dobrana NA OKO. Skutkiem tego był niewystarczający spręż w urządzeniu, który mógłby powodować, potocznie mówiąc, niewystarczającą ilość mocy do prawidłowego funkcjonowania instalacji.

Takie są skutki braku wykonania projektu instalacji przed montażem rekuperacji. Oczywiście udało nam się pomóc klientowi, odbyła się wizja lokalna na budowie, został sporządzony bilans powietrza, zmieniono lokalizację czerpni i wyrzutni oraz wiele innych. Problem tylko w tym, że klient poniósł dodatkowe koszty i „nadszarpnął” sobie nerwy.

Tego wszystkiego można było uniknąć, gdyby został wykonany projekt instalacji wentylacji mechanicznej.

Dlaczego warto zdecydować się na projekt instalacji?

Projekt rekuperacji wykonywany jest przez wykwalifikowanego projektanta, który posiada niezbędne uprawnienia i doświadczenie w sporządzaniu dokumentacji. Jest on w stanie dokładnie przeanalizować budynek, zastanowić się nad najbardziej efektownymi rozwiązaniami i dokładnie wykonać cały projekt. Czy od projektanta otrzymujesz tylko dokumentację projektową? NIE. Otóż, na etapie projektowania, jesteśmy w stanie doradzić inwestorowi w wyborze najkorzystniejszych rozwiązań – czy warto zastosować GWC, a może zainwestować w rekuperacje z chłodzeniem?

Projektant odpowiada na wszystkie pytania i dobiera technologie dostosowaną do potrzeb klienta.

Co zawiera projekt rekuperacji?

Projekt rekuperacji powinien zawierać przede wszystkim:

1. Bilans powietrza wentylacyjnego

2. Rozmieszczenie anemostatów nawiewnych i wywiewnych wraz z podanym wydatkiem powietrza

3. Rozprowadzenie tras kanałów wentylacyjnych

4. Dobór centrali wentylacyjnej

5. Rozmieszczenie skrzynek rozdzielczych

5. Rozmieszczenie czerpni i wyrzutni

6. Stosowne opracowanie tekstowe – opis techniczny

7. Opcjonalnie zestawienie materiałów

8. Kopie uprawnień projektanta

Jeśli potrzebujesz projektu instalacji to zapraszamy do bezpłatnej wyceny!