Wiele inwestorów, nie jest świadomych co to jest rekuperacja i po co się ją stosuje. Jednym z ważniejszych elementów, tworzących energooszczędny budynek jest prawidłowo działająca wentylacja z odzyskiem ciepła. To dzięki niej jesteśmy w stanie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i osiągnąć idealny komfort przebywania w pomieszczeniach. W tym artykule dowiesz się co to właściwie jest rekuperacja, jak działa i dlaczego coraz częściej się ją stosuje w nowoczesnych budynkach.

Rekuperacja (z ang. recuperation, mechanical ventilation with heat recovery) – jest to potoczna nazwa wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Działa ona na zasadzie odzysku energii z zanieczyszczonego powietrza z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej (rekuperatora). Rekuperacja dostarcza nam świeże, przefiltrowane i ogrzane powietrze do pomieszczeń, usuwając jednocześnie zanieczyszczone powietrze o wysokim stężeniu CO2. Dzięki temu procesowi, unikamy strat ciepła spowodowanych usuwaniem ciepłego powietrza z pomieszczeń – tak jak jest to w przypadku wentylacji grawitacyjnej.
Poprzez zastosowanie rekuperacji, jesteśmy w stanie odzyskać ok. 40% ciepła, które usuwane jest wraz z zanieczyszczonym powietrzem.
Porównanie rekuperacji i wentylacji grawitacyjnej – wady i zalety
Bardzo często, zanim zdecydujemy się na rekuperacje w naszym domu, analizujemy wady i zalety takiego rozwiązania wraz z uwzględnieniem kosztów obydwu rozwiązań. Zrobimy teraz krótkie porównanie rekuperacji z wentylacją naturalną.
Wariant 1 – Dom z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła
Zalety rekuperacji:
– Odpowiednie stężenie CO2 w powietrzu, dzięki czemu odczuwamy komfort przebywania w pomieszczeniach
– Zawsze świeże powietrze, bez start ciepła – brak uczucia duszności w pomieszczeniach
– Napływ powietrza przefiltrowanego, wolnego od kurzu, pyłu oraz zanieczyszczeń z zewnątrz
– Brak konieczności otwierania okien
– Ograniczenie rachunków za ogrzewanie – odzyskujemy ciepło, które potencjalnie mogłoby być tracone, ok 40%.
– Zmniejszenie ryzyka wystąpienia wilgoci w pomieszczeniach
– Idealne rozwiązanie dla alergików
Wady rekuperacji:
– Dosyć wysokie koszty inwestycyjne. Wykonanie całej instalacji wraz z niezbędnymi urządzeniami dla budynku ok 200 m2 to koszt w granicach 20-29 tys złotych. O tym jakie koszty czekają potencjalnych inwestorów napiszemy osobny artykuł.
– Konieczność wykonania projektu instalacji – nie warto wykonywać rekuperacji bez projektu! Jeśli chciałbyś uzyskać ofertę na projekt rekuperacji to tutaj masz możliwość uzyskania bezpłatnej wyceny.
Wariant 2 – Dom z wentylacją grawitacyjną
Wady wentylacji grawitacyjnej:
– Wysokie stężenie CO2 w powietrzu wewnątrz budynku – bóle głowy, dyskomfort
– Brak odpowiedniej wymiany powietrza – zimą, aby zapewnić odpowiednią krotność wymian powietrza musisz otwierać okna – tracisz energię!
– Słabo działająca wentylacja wiosną i latem
– Brak filtracji powietrza
– Straty ciepła przez wentylacje, zwiększone rachunki za ogrzewanie
– Ryzyko wystąpienia wilgoci w pomieszczeniach przy nieprawidłowo działającej wentylacji
Zalety wentylacji grawitacyjnej:
– Niższe koszty inwestycyjne – konieczność wybudowania wyłącznie kominów wentylacyjnych ewentualnie wspomaganych nasadami hybrydowymi poprawiającymi ciąg kominowy.
Jak widać na powyższej analizie porównawczej, zdecydowanie więcej zalet ma rozwiązanie polegające na montażu rekuperacji w domu.

Jakie elementy składają się na system rekuperacji?
Na poprawnie działającą rekuperację, składa się wiele elementów, które musi uwzględnić projektant na etapie przygotowania dokumentacji dla inwestora. Na tej podstawie wykonawca wie, w jaki sposób wykonać instalację i jaką przedstawić ofertę na montaż. Poniżej podajemy podstawowe elementy tworzące system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz krótką ich charakterystykę.
1. Rekuperator – jako serce systemu poprawnej higienicznie instalacji wentylacji mechanicznej umożliwia rekuperację, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Rekuperator to rodzaj wymiennika ciepła. Za proces przekazania ciepła z powietrza wydmuchiwanego do nadmuchiwanego odpowiada konstrukcja urządzenia. Istnieje kilka rodzajów wymienników w rekuperatorze: krzyżowy, obrotowy i przeciwprądowy

2. System przewodów wentylacyjnych – Obecnie w budynkach jednorodzinnych stosuje się głównie przewody wentylacyjne wykonane z PE-HD – pierwszogatunkowego tworzywa PE-HD. Wewnętrzna gładka, dwuwarstwowa rura wentylacyjna przeznaczona jest do połączenia skrzynek rozdzielczych ze skrzynkami rozprężnymi i przesyłu powietrza wentylacyjnego. W celu dodatkowej ochrony tworzywowe kanały wentylacyjne posiadają powłokę wewnętrzną zawierającą dodatki bakteriobójcze, grzybobójcze i antystatyczne.

3. Skrzynki rozprężne i anemostaty – Skrzynki rozprężne systemu PE-HD służą do połączenia elastycznych przewodów wentylacyjnych PE-HD z anemostatami. W ofercie producentów znajdują się skrzynki rozprężne wykonane ze stali nierdzewnej oraz skrzynki wykonane z poliwęglanu wzmacnianego włóknami. Występują one w różnych wariantach przyłączeniowych.
4. Skrzynki rozdzielaczowe – Skrzynki rozdzielcze są punktem wyjścia całego systemu wentylacji mechanicznej. To od nich instalacja rozchodzi się po całym budynku za pomocą przewodów wentylacyjnych PE-HD. Wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają tworzywowe mufy z przyłączem na KLIK. Każdy system wentylancyjny powinien składać się z co najmniej dwóch rozdzielaczy – nawiewnego i wyciągowego.

5. Czerpnia/wyrzutnia – są to elementy, dzięki którym możliwe jest pobieranie powietrza z zewnątrz i wyrzut zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń za pomocą rekuperatora. Czerpnie/wyrzutnie mogą być ścienne lub dachowe.
Podsumowując, instalacja rekuperacji jest idealnym elementem uzupełniającym energooszczędny budynek, mając na uwadze zmniejszenie kosztów ogrzewania. Warto zastanowić się nad zastosowaniem takiego rozwiązania w swoim budynku już na etapie planowania inwestycji.
Czy potrzebny jest projekt rekuperacji? | NOVI-TERM
[…] już okazję wspominać w tym artykule, o tym czym dokładnie jest rekuperacja i po co się ją stosuje, tak teraz chcielibyśmy wyjaśnić dlaczego ważny jest projekt rekuperacji, aby instalacja […]