Wiele inwestorów, nie jest świadomych co to jest rekuperacja i po co się ją stosuje. Jednym z ważniejszych elementów, tworzących energooszczędny budynek jest prawidłowo działająca wentylacja z odzyskiem ciepła. To dzięki niej jesteśmy w stanie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i osiągnąć idealny komfort przebywania w pomieszczeniach. W tym artykule dowiesz się co to właściwie jest rekuperacja, jak działa i dlaczego coraz częściej się ją stosuje w nowoczesnych budynkach.

fot. Rekuperatory.pl

Rekuperacja (z ang. recuperation, mechanical ventilation with heat recovery) – jest to potoczna nazwa wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Działa ona na zasadzie odzysku energii z zanieczyszczonego powietrza z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej (rekuperatora). Rekuperacja dostarcza nam świeże, przefiltrowane i ogrzane powietrze do pomieszczeń, usuwając jednocześnie zanieczyszczone powietrze o wysokim stężeniu CO2. Dzięki temu procesowi, unikamy strat ciepła spowodowanych usuwaniem ciepłego powietrza z pomieszczeń – tak jak jest to w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

Poprzez zastosowanie rekuperacji, jesteśmy w stanie odzyskać ok. 40% ciepła, które usuwane jest wraz z zanieczyszczonym powietrzem.

Porównanie rekuperacji i wentylacji grawitacyjnej – wady i zalety

Bardzo często, zanim zdecydujemy się na rekuperacje w naszym domu, analizujemy wady i zalety takiego rozwiązania wraz z uwzględnieniem kosztów obydwu rozwiązań. Zrobimy teraz krótkie porównanie rekuperacji z wentylacją naturalną.

Wariant 1 – Dom z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła

Zalety rekuperacji:

– Odpowiednie stężenie CO2 w powietrzu, dzięki czemu odczuwamy komfort przebywania w pomieszczeniach

– Zawsze świeże powietrze, bez start ciepła – brak uczucia duszności w pomieszczeniach

– Napływ powietrza przefiltrowanego, wolnego od kurzu, pyłu oraz zanieczyszczeń z zewnątrz

– Brak konieczności otwierania okien

– Ograniczenie rachunków za ogrzewanie – odzyskujemy ciepło, które potencjalnie mogłoby być tracone, ok 40%.

– Zmniejszenie ryzyka wystąpienia wilgoci w pomieszczeniach

– Idealne rozwiązanie dla alergików

Wady rekuperacji:

– Dosyć wysokie koszty inwestycyjne. Wykonanie całej instalacji wraz z niezbędnymi urządzeniami dla budynku ok 200 m2 to koszt w granicach 20-29 tys złotych. O tym jakie koszty czekają potencjalnych inwestorów napiszemy osobny artykuł.

– Konieczność wykonania projektu instalacji – nie warto wykonywać rekuperacji bez projektu! Jeśli chciałbyś uzyskać ofertę na projekt rekuperacji to tutaj masz możliwość uzyskania bezpłatnej wyceny.

Wariant 2 – Dom z wentylacją grawitacyjną

Wady wentylacji grawitacyjnej:

– Wysokie stężenie CO2 w powietrzu wewnątrz budynku – bóle głowy, dyskomfort

– Brak odpowiedniej wymiany powietrza – zimą, aby zapewnić odpowiednią krotność wymian powietrza musisz otwierać okna – tracisz energię!

– Słabo działająca wentylacja wiosną i latem

– Brak filtracji powietrza

– Straty ciepła przez wentylacje, zwiększone rachunki za ogrzewanie

– Ryzyko wystąpienia wilgoci w pomieszczeniach przy nieprawidłowo działającej wentylacji

Zalety wentylacji grawitacyjnej:

– Niższe koszty inwestycyjne – konieczność wybudowania wyłącznie kominów wentylacyjnych ewentualnie wspomaganych nasadami hybrydowymi poprawiającymi ciąg kominowy.

Jak widać na powyższej analizie porównawczej, zdecydowanie więcej zalet ma rozwiązanie polegające na montażu rekuperacji w domu.

rekuperacja w domu jednorodzinnym
fot. www.rekuperator.net
Jakie elementy składają się na system rekuperacji?

Na poprawnie działającą rekuperację, składa się wiele elementów, które musi uwzględnić projektant na etapie przygotowania dokumentacji dla inwestora. Na tej podstawie wykonawca wie, w jaki sposób wykonać instalację i jaką przedstawić ofertę na montaż. Poniżej podajemy podstawowe elementy tworzące system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz krótką ich charakterystykę.

1. Rekuperator – jako serce systemu poprawnej higienicznie instalacji wentylacji mechanicznej umożliwia rekuperację, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Rekuperator to rodzaj wymiennika ciepła. Za proces przekazania ciepła z powietrza wydmuchiwanego do nadmuchiwanego odpowiada konstrukcja urządzenia. Istnieje kilka rodzajów wymienników w rekuperatorze: krzyżowy, obrotowy i przeciwprądowy

2. System przewodów wentylacyjnych – Obecnie w budynkach jednorodzinnych stosuje się głównie przewody wentylacyjne wykonane z PE-HD – pierwszogatunkowego tworzywa PE-HD. Wewnętrzna gładka, dwuwarstwowa rura wentylacyjna przeznaczona jest do połączenia skrzynek rozdzielczych ze skrzynkami rozprężnymi i przesyłu powietrza wentylacyjnego. W celu dodatkowej ochrony tworzywowe kanały wentylacyjne posiadają powłokę wewnętrzną zawierającą dodatki bakteriobójcze, grzybobójcze i antystatyczne.

przewody wentylacyjne
fot. https://crsklep.pl

3. Skrzynki rozprężne i anemostaty – Skrzynki rozprężne systemu PE-HD służą do połączenia elastycznych przewodów wentylacyjnych PE-HD z anemostatami. W ofercie producentów znajdują się skrzynki rozprężne wykonane ze stali nierdzewnej oraz skrzynki wykonane z poliwęglanu wzmacnianego włóknami. Występują one w różnych wariantach przyłączeniowych.

4. Skrzynki rozdzielaczowe – Skrzynki rozdzielcze są punktem wyjścia całego systemu wentylacji mechanicznej. To od nich instalacja rozchodzi się po całym budynku za pomocą przewodów wentylacyjnych PE-HD. Wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają tworzywowe mufy z przyłączem na KLIK. Każdy system wentylancyjny powinien składać się z co najmniej dwóch rozdzielaczy – nawiewnego i wyciągowego.

5. Czerpnia/wyrzutnia – są to elementy, dzięki którym możliwe jest pobieranie powietrza z zewnątrz i wyrzut zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń za pomocą rekuperatora. Czerpnie/wyrzutnie mogą być ścienne lub dachowe.

Podsumowując, instalacja rekuperacji jest idealnym elementem uzupełniającym energooszczędny budynek, mając na uwadze zmniejszenie kosztów ogrzewania. Warto zastanowić się nad zastosowaniem takiego rozwiązania w swoim budynku już na etapie planowania inwestycji.